Şirketler hukuku; ekonomik sahada gerçekleştirilen faaliyetlerin düzenlenmesi için gerekli olan bir hukuk dalıdır. Firma için tüm hukuksal süreçlerde ve ticaret alanındaki davranışlarda yasalara uygun bir şekilde hareket edilmesi gerekir. Türk Ticaret Kanunu; Türkiye’yi yabancı yatırımlara da açarak şekilde yeniliklerin var olmasını sağlamıştır. Bu noktada yeni Türk Ticaret Kanunu dalında uzman bir şekilde faaliyet gösteren avukatların bu davalar ile ilgilenmesi gerekmektedir.

Ekonomik faaliyetler işletmeler ve bireyler için son derece önemli olan bir husustur.  Ticaretin tasarladığı düzenli hukuk alanı şirketler hukukunun yanı sıra ticaret hukuku olarak da ifade edilmektedir. Ekonominin genel olarak herkesi etkileyen özelliklerinin olması nedeni ile ticaret ile ilgili tüm hususların kanunlar çerçevesinde düzenleniyor olması çok önemlidir.

Şirketler Hukuku Neleri Kapsar?

Şirketler hukukunun son derece geniş bir kapsamı bulunmaktadır. Söz konusu alanlardan en önemlisi kıymetli evraklardır. Kıymetli evraklardan genel olarak poliçe, bono ve çek olarak bahsedebiliriz. Ticari faaliyetlerin tamamının kar elde etme amacı ile gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Kar elde etmeyi son derece basit hızlı bir şekilde yapabilmek için kıymetli evrakların kullanımı gerekir.

Şirketler hukuku kapsamında şirket tiplerinin tespit edildiğini ifade edebiliriz. Ticaret Kanunu’nun düzenlendiği tüm ticaret şirketleri; Ticaret Kanunu’nun 2.kitabında yer almaktadır. Bu doğrultuda belirli şirket tiplerine uygun olmayan birçok şirketin mevcut olduğunu ifade edebiliriz. Borçlar Kanunu’na göre şirket sayılır. Ticaret Kanunu’na göre düzenlenen şirket tipleri genel olarak aşağıdaki gibidir.

  • Komandit şirketler
  • Kollektif şirketler
  • Limited şirketler
  • Anonim şirketler
  • Kooperatif şirketler

Türk Ticaret Kanunu kapsamında işletmelerin tamamının tüzel kişiliğe sahip olduğundan bahsedebiliriz. Bu doğrultuda söz konusu konular ile genel olarak ilgilenen alan ise şirketler hukukudur.

Profesyonel Avukat Desteği

Şirketler için alanında uzman ve profesyonel hukukçulardan destek almak çok önemlidir. Bu noktada hukuk büromuz sizlere profesyonel bir şekilde destek olmaktadır. Siz de şirketler hukuku ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu doğrultuda tüm sorularınıza en iyi şekilde bilgi alabilir ve aklınızdaki soru işaretlerine cevap bulabilirsiniz.