Tazminat Hukuku Nedir?

Tazminat Hukuku, bir haksız fiilin meydana gelmesi ya da farklı bir nedenden dolayı kişinin zarara uğraması ile alakalı mağduriyetin giderilmesini inceleyen hukuk dalıdır. Borçlar Hukuku’nun içerisinde değerlendirilen maddi ve manevi tazminat davalarını da konu alan bu hukuk dalı kişi hak ve özgürlüklerinin korunmasında oldukça değerli bir role sahiptir.

Tazminat davasına konu olmuş olaylarla alakalı hükümlerin baz alındığı Tazminat Hukuku’nda amaç adil kararın verilmesini sağlamaktır. Bu çerçevede ihlali gerçekleştirenin varsa bir kazanımının alınması ve mağdurun da yaşadığı kaybın karşılanması amaçlanmaktadır. Böylelikle söz konusu hukuk dalının kişiler arasındaki uyuşmazlıklarda çok önemli bir rolü olduğu vurgulanabilir.

Tazminat Hukuku’nun Konuları Nelerdir?

Hukuk sisteminin önemli bir parçası olan tazminat kavramı belli bir kurallar bütünü içerisinde değerlendirilmektedir. Bu nedenle Tazminat Hukuku’na konu olan durumlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

  • İşçilerin Kıdem Tazminatı Davaları
  • Haksız Gözaltından Kaynaklanan Tazminat Davası
  • Boşanmadan Kaynaklanan Maddi ve Manevi Tazminat Davası
  • Trafik Kazasından Kaynaklanan Maddi ve Manevi Tazminat Davası
  • Kişilik Haklarının İhlalinden Kaynaklanan Tazminat Davası
  • Hatalı Tedaviden Kaynaklanan Maddi ve Manevi Tazminat Davası

Tazminat türleri farklı olabileceği gibi her durum ve davada sonuç aynı olmaz. Bu nedenle de örnek olay üzerinden değerlendirmelerin yapılmasıyla tazminatla ilgili nihai kararın alınması sağlanmaktadır. Tazminata konu olan durumlarla alakalı avukatın bilgi birikimi ve tecrübesi alınacak sonuçlara dair en önemli konulardan bir tanesidir.

Tazminat Hukuku Hizmetlerimiz

Konusu bir tazminat olan davalarda hak kayıplarını önlemek ve mağduriyetin giderilmesini sağlamak oldukça önemlidir. Bu çerçevede yaşanan olayın tüm yönleriyle değerlendirilerek Tazminat Hukuku çerçevesinde ele alınması şarttır. Bilgi birikimi yüksek ve müvekkile en iyi şekilde destek olacak avukat ekibimizle size destek oluyoruz.

Tazminat Hukuku alanında yoğun çalışmalar yapan bir ekip sayesinde herhangi bir sorun yaşamadan tazminat davalarınızda sizleri temsil ediyoruz. Alınacak kararların hızlı ve lehinize olması adına çaba sarf ediyoruz. Üstelik Tazminat Avukatı desteği almanızın avantajını sizlere sunuyoruz. O halde konusu Tazminat olan bir davanızla alakalı destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.